top of page

Ekim Ayında Hangi Balıklar Yenir?

Güncelleme tarihi: 5 Eki 2022

Havaların yavaş yavaş soğumasıyla birlikte sofralarını çeşitlendirmek isteyen balık severler için Ekim ayı balık sezonunun en canlı aylarından biridir. Sonbahar ayları balık tüketimi açısından oldukça önemli aylardan biridir. Hal böyle olunca insanlar Ekim ayında en çok hangi balıklar yenir sorusunun cevabını arıyor. Çünkü balık tüketimi ne kadar önemli olursa olsun balığı mevsiminde ve taze bir şekilde tüketmekte o denli önemlidir. Peki Ekim ayında hangi balıklar yenir?


Hangi ayda hangi balık yenir bilmek çok önemlidir. Çünkü balığın kalitesi ve tadı mevsimine göre değişiklik gösterir. Peki gelelim Ekim ayının en lezzetli balıkları hangisi?


Ekim ayında Karadeniz’de beslenip yağlanan balıklar Marmara Denizi’ne gelir. Bu nedenle balıkların ayrı bir lezzeti vardır. Barbunya, çipura, kılıç, lüfer, levrek, tekir, sardalya, palamut, orfoz, traça çok lezzetlidir.


Ekim ayı denince akla ilk gelen balık şüphesiz ki palamuttur. Palamut bu ayda en lezzetli halindedir. Bol fosfor ve sülfür içeren palamut ülkemizde hem sevilen hem de en çok tercih edilen balıklar arasındadır. Etinde en çok D vitamini bulunan balıklar arasındadır.


Bu ayda Karadeniz’den gelen lüferde en lezzetli dönemlerinden birini yaşar. Ekim ayında lüfer balığı tezgahlarda bollaşmış ve ucuzlamıştır. Şubat ayına kadar bu balığı tezgahlarda görebiliriz. Pullu bir balık olan lüfer güçlü bir B12 vitamini kaynağıdır.


Hamsi ve istavrit de tezgahlarda yerini almıştır. İstavrit bu ayda oldukça lezzetlidir. Özetle palamut, lüfer, hamsi ve istavrit Ekim ayında en çok yenen balıklar arasındadır.


Ege başta olmak üzere Karadeniz ve Marmara’da bolca bulunan kılıç balığı da protein açısından oldukça zengindir. İçeriğinde bol miktarda fosfor, B vitamini, selenyum, omega-3 ve potasyum bulunur. Düzenli tüketimi halinde kansere yakalanma olasığını düşüren kılıç balığının lezzeti de oldukça güzeldir.


Ekim ayı balık çeşitliliği açısından balık severler için sofralarda adeta şölen etkisi yaratır. Bu nedenle Ekim ayında hangi balıklar yenir sorusuna cevap aramaya başladılar. Siz de sevdiklerinizle birlikte taze,bol çeşitli ve lezzetli bir sofrada güzel bir akşam yemeği eşliğinde hoş bir sohbet etmek isterseniz Sunmare’ye bekleriz.


Balık sezonunun en zengin zamanlarında hangi balık ne zaman yenir sorusuna cevap arıyorsanız sizler için hazırladığımız balık takvimine buradan ulaşabilirsiniz.


Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page