top of page

Eylül Ayında Hangi Balıklar Yenir?

Güncelleme tarihi: 29 Eyl 2022

Sağlıklı beslenenlerin her hafta sofralarına davet ettiği balık tam bir şifa kaynağıdır. İçeriğinde bulunan kalsiyum, fosfor, folik asitler hem yetişkinler için hem de çocuklar için oldukça faydalıdır. Ancak çok önemli bir nokta var ki o da balığı mevsiminde tüketmektir. Eğer balığı mevsiminde tüketmezsek balıktan alacağımız fayda düşer. Bu doğrultuda Eylül ayında hangi balıklar yenir? sorusu akla ilk gelen sorulardan biridir.


Eylül ayının gelmesiyle birlikte balık sezonu açılır ve lezzetli balıklar tezgahta yerini almaya başlar. Böylece balığa olan talep de artmış olur. Peki Eylül ayında hangi balıkları tüketmeliyiz? Palamut, izmarit, istavrit, sardalya,kılıç Eylül ayında en lezzetli hallerindedir. Kolyoz, lüfer, barbunya, çinekop, çipura ve kırlangıç Eylül ayında tüketilebilecek balıklar arasındadır.


Eylül ayının yağmur suyunu alan palamut en lezzetli halini bu ayda alır. Yağmur suyu ile birlikte irileşen ve bollaşan palamut balık severlerin Eylül ayında vazgeçilmezleri arasındadır. Palamut son derece yağlı ve besin değeri yüksek bir balıktır.


Eylül ayının gelmesiyle birlikte lüfer az miktarda çıkar. Ancak lezzetine diyecek laf yoktur. Bu yüzden görüldüğü yerde tüketilmesinde fayda var. Lüferi bulamayanlar için kılıç balığı, sardalya ve izmarit önerilebilir.


Hamsi severler mevsiminde taze ve besin değeri yüksek bir balık yemek istiyorsa bu ay biraz beklemek zorunda kalacaklar. Eylül ayı hamsi için erken bir aydır.


Sezonun açılmasıyla birlikte balık severler Eylül ayında hangi balıklar yenir sorusunun cevabını aramaya başladılar bile. Sevdiklerinizle birlikte mevsiminde, sağlıklı, lezzetli, taze balıklar yemek isteyenler ise rotayı Sunmare ‘ye çevirdi bile. Biz de bu yazımızda sizler için Eylül ayında hangi balıklar yenir ve bu balıkların lezzetinden bahsettik. Eğer siz de yazımızı beğendiyseniz Ağustos ayında hangi balıklar yenir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


Balık sezonunun açılmasıyla birlikte akıllara gelen ilk soru hangi balık ne zaman yenir olduğu için biz de sizler için balık takvimini hazırladık. Balık takvimi üzerinden mevsimine göre balık yiyebilirsiniz.

253 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page