top of page

Nisan Ayında Hangi Balıklar Yenir?

Havaların yavaş yavaş ısınmaya başlamasıyla birlikte sevdiklerimizle uzun uzun sofralar kurulmaya başladı. Bu sofralarda en azından hafta da 2 gün balık olması uzmanların tavsiyesidir. Balık yemek ne kadar önemli ise balığı mevsiminde yemekte o denli önemlidir. Balığı mevsiminde tüketmek balıktan alınabilecek protein, vitamin, mineraller bakımından oldukça önemlidir. Peki nisan ayında hangi balıklar yenir? Bu yazımızda sizler için nisan ayında yenilen balıklardan bahsediyor olacağız.


Nisan ayında yenilen balıklar neler değinmeden önce balığı mevsiminde tüketmenin yararlarını anlatmakta fayda var. Neden balıkları mevsiminde tüketmeliyiz? Çünkü hem balık türlerinin çeşitliliğini korumak ve neslinin devamı için hem de lezzet açısından oldukça önemlidir.


Denizlerimiz de en az balığın bulunduğu aylardan biriside nisan ayıdır. Ama balığın az bulunmasına rağmen en lezzetli balıkların bu ayda bulunur.


Peki nisan ayında hangi balıklar yenmeli sorusunun cevabına geldiysek; Nisan ayında, kalkan balığı, kefal, levrek, mezgit, dil balığı, barbun, lüfer, mercan, kırlangıç, izmarit, mersin, morina yenmelidir.


Nisan ayında en çok avlanan balıklar ise kalkan, mercan ve levrektir. Kalkan nisan ayındaki en lezzetli balıklardandır. Tekir ve barbun yüksek miktarda tutulan balıklar arasındadır. Nisan ayında en çok tüketilmesi gereken balıklar arasında barbun önde gelir. Barbun balığının eti çok lezzetlidir ve bu ayda tüketilmesinde fayda vardır.


15 Nisan ‘da başlayacak olan avlanma yasağı için Karadeniz ve Marmara Denizleri sezona veda eder.


Nisan ayında hangi balıklar yenir? başlıklı yazımızda sizlere mevsiminde balık yemekten bahsettik. Sizde mevsiminde balık yemenin önemli olduğunu düşünüyorsanız Sunmare ‘de sizler için hazırlanmış balıklardan yemenin tam vakti!


Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page