top of page
  • Yazarın fotoğrafıSunmare

Balığın Yanında

Güncelleme tarihi: 4 Ağu 2022

Bu blog yazımızda, Sunmare alkolsüz balık restoranımızda balığın yanında ne yenir ve balık yedikten sonra ne tüketilir bahsedeceğiz. Balığın yanında sağlığınıza ve sindiriminize yararlı olan ve olmayan besinler neler? Detaylarıyla anlattık.


Balığın Yanında Ne Yenir?

Balığınızı tatlandırmak, ona mayhoş bir hava katmak üzere sıkacak olduğunuz limonun faydalarını saymakla bitiremeyiz. Zaten kendi başına C vitamin deposu olan limon balıkla birlikte birleştiğinde ayrılmaz bir ikili oluyor. Limon içerdiği yoğun C vitamini ile balıkta oluşan zehirli atıkları ve radyasyon oranını azaltırken, bağışıklık sisteminizi güçlendiriyor ve aynı zamanda sindiriminizi de kolaylaştırıyor. Balığınızın üzerine limon sıkmanız uzmanlar tarafından sıkça tavsiye ediliyor. C vitamini takviyesini artırmak adına balığın yanında bol limonlu yeşil salata tüketmenizi de öneririz.

Balığın Yanında Ne Yenmez?

Güzel bir balığın yanında roka tüketmek çok yaygın bir alışkanlıktır. Tercih ettiğiniz balığın, genellikle yanında roka olmadan hayal etmek çok zordur. Lakin roka, kılçığı ile tüketilen balıklardan elde edecek olduğunuz kalsiyum emilimini azaltmaktadır. Vücudunuz kalsiyuma ihtiyacı olduğunu biliyorsanız balığın yanında roka tüketmemenizi öneririz.

Balığın yanında tüketilmesi tüm toplumdan ve uzmanlar tarafından tartışma konusu olan ve en sık duyduğumuz yoğurt ve ayran gibi ürünlerin tüketilmesine gelelim. Uzmanlar balığın yanında tüketecek olduğumuz yoğurt ve ayranın balığın bayat olması durumunda sizler ve sağlığınız için problem teşkil edeceğini belirtmektedir. Uzmanlar, vücudunuzda balığın oluşturacağı yararlı etkileri azalttığından dolayı kola, gazoz ve meyve suyu gibi içecekler yerine limonlu maden suyu önermektedir. Eğer balığınız tazeliğinden eminseniz balığın yanında ayran içilmesinde bir sakınca görülmüyor. Sunmare Alkolsüz Balık Restoranında, sizler için özenle seçtiğimiz balıklarımızın yanında yoğurt veya ayran tüketmeye çekinmemenize gerek yok. Her zaman mevsiminde taze balıkları servis ediyoruz.

Balığın yanında ne tüketilip ve tüketilmeyeceğini anlattığımıza göre şimdi balık yedikten sonra ne tüketilir ne tüketilmez beraber bakalım.


Balık Yedikten Sonra Ne Tüketilir Ne Tüketilmez?

Balık Yedikten sonra salep içilir mi? Balık yedikten sonra süt içilir mi? gibi sorular oldukça tanıdık gelmiştir. Balık yedikten sonra dikkat etmeniz gerekenler neler?


Balık yedikten sonra süt ve süt ürünü içeren tatlıların yenmemesi tavsiyeler arasındadır. Lakin yine taze ve bayat balığın farkına dikkat çekiyor uzmanlar. Bayat balığın içerisinde bulunan “histamin” proteini taze balığa oranla çok daha fazla olduğundan dolayı yine bol histamin oranlarına sahip olan sütle etkileşime geçtiklerinde toksik bir etki oluşturmakta. Sunmare Alkolsüz Balık restoranında sizlere en taze balık çeşitlerini sunduğumuzdan bunlar hakkında endişelenmenize gerek yok.

Yoğun şerbetli tatlıların yüksek şeker oranları nedeniyle sindirim sisteminizi ve midenizi rahatsız etme ihtimali var, bu sebeple balık yedikten sonra şerbetli tatlılar da pek önerilmemekte.

Peki balığınızı afiyetle yedikten sonra yemek zincirinin son halkası tatlı olarak ne yemeli? Balık yedikten sonra hafif tatlılar ve helva yemeniz başlıca önerilerimiz olacaktır.


Balık Yedikten Sonra Neden Helva Tercih Edilir?

Balık yedikten sonra hem lezzeti ile hem de sindiriminize yardımcı olan, çoğunluk tarafından da en çok tercih edilen tatlı, helva! Hafif olması bakımından balık yedikten sonra oluşabilecek olan kan şekeri düşüklüğünün de çözümü olan helva ile kapanışı yapabilirsiniz. Helva, içerisinde bulundurduğu tahin oranı ile balığın denizlerden toplamış olduğu zararlı metalleri, radyasyon ve toksik bileşenlerden koruyor ve midenizdeki asit dengesini sağlanmasına yardımcı oluyor. Helva sindiriminize yardımcı olmakla kalmıyor aynı zamanda sağlığınıza da faydalı. Belki bu detayları bilmeden yiyordunuz ancak balık yedikten sonra helva tercih etmeniz için bir çok sebep var. Dondurmalı irmik helvasını, Usta şeflerimizin elinden Sunmare Alkolsüz Balık restoranımızda yemenizi tavsiye ediyoruz.

Balığın ardından diğer bir tatlı tercihinizi çikolatalı tatlılarımızdan yana kullanabilirsiniz. Şeflerimizin özenle hazırladığı mocha pie, volkanik ve sufle gibi çikolatalı lezzetlerimizi kaçırmamanızı öneririz.

Bu yazımızda sizlere balığın yanında ne yenir ve balık yedikten sonra ne tüketilir bahsettik. Beğendiyseniz balık sofralarının olmazsa olmazı mezelerinin olduğu Balık Sofrası Mezeleri blogumuzu da okumanızı öneririz.

3.147 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page