top of page
  • Yazarın fotoğrafıSunmare

Şubat Ayında Hangi Balıklar Yenir?

Güncelleme tarihi: 14 Kas 2022

Balık, besin değeri, barındırdığı vitaminler ve mineraller sebebiyle hem çocuk sağlığına hem de yetişkin sağlığına çok faydalıdır. Mevsiminde yenen balık ise besin değeri açısından daha zengindir. Kış aylarında taze ve çok çeşitli olması ile bilinir. Yeni yılın ilk ayını geriye bırakmamızın ardından şubat ayı lezzetlerimiz ile sizleri karşılamaktan memnuniyet duyuyoruz. Hadi birlikte Şubat ayında hangi balıklar yenir inceleyelim.

Şubat ayının en lezzetli balıklarından olan ve ağlara en çok takılan balık olan mezgit ise irileşir yani lezzetine lezzet katar.Kalkan balığının zorlu kış şartlarını sevdiği bilinen bir gerçek bu yüzden seçiminizi tecrübeli şeflerimizin hazırladığı kalkanımız yönünde yapabilirsiniz.

Doğal ortamında yetişen ve avlanan, omega 3 bakımından çok zengin olan Sardalyamız, Somonumuz ve Uskumrumuz da Alkolsüz balık restoranı Sunmare’ de ön plana çıkmaktadır.

Vitamini en bol deniz ürünlerinden biri olan ve 12 ay boyunca tüketilebilen Karideslerimizi de bunlardan ayrı olarak tavsiye edebiliriz. Balık ve deniz ürünleri vitamin ve mineral kaynağı olduğu için sağlıklı beslenmede oldukça önemlidir. Özellikle selenyum ve iyot deniz ürünlerinde bol miktarda bulunan minerallerdir.

Balığın omega3 kaynağı olduğu da hepimiz tarafından bilinen bir durumdur. Balıktaki Omega3’ün sağlığa bilinen faydalarına ek olarak; balık yemek kalp krizi, diyabet ile Alzheimer riskini azaltır. Zekâ gelişimine ve vücut hücrelerinin onarılmasına katkısı vardır. Vitamini bol ve uzmanlar tarafından Şubat ayında tüketilmesi önerilen balıklarımızdan tekir, hamsi, kalkan ve levrek menümüzde yerlerini aldılar!

Şubat ayında hangi balıkların yendiğini ve en lezzetli balık çeşitlerini inceledik. Sırada mart ayında yenen balıklar yazımız var. Hadi gelin beraber okuyalım.


Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page