top of page

Ocak Ayında Hangi Balıklar Yenir?

Güncelleme tarihi: 21 Tem 2022

Uzmanlar tarafından haftada en az iki kere tüketilmesi önerilen balık, beslenme listenizin olmazsa olmazlarından olmalıdır. Her ay farklı tür balıkların daha çok tutulduğunu ve tezgahlarda yerini aldığını görürüz. Gelin birlikte ocak ayında hangi balıkların yendiğine göz atalım. Yeni yılın ilk ayı olan ocak ayında havaların iyice soğumasıyla deniz suyu ve ardından balıklarda soğumaya başlar. Soğuyan balıklar daha da lezzetlenir. Ocak ayının en lezzetli balıkları lüfer, istavrit, palamut ve uskumrudur. Bu aylarda kefal ve hamsi de büyüyerek olması gerektiği gibi yağlı duruma gelirler.Kofona, Barbun, Kırlangıç, Tekir ve Çinekop da ocak ayında en çok avlanan balıkları arasına girerken sayılarında da artış gözlemlenmiştir. Ocak ayının diğer en lezzetli tatlarından birisi ise midyedir. Midyenin başlangıç mevsimi olarak kabul edilen ocak ayında midye yemenin tadı da bir başkadır.


Kalsiyum, fosfor, iyot selenyum ve folik asit gibi mineraller tarafından zengin içerikli olan balığı doğru zaman ve doğru yerde tükettiğiniz takdirde bağışılığınız da güçlenecektir.


Balığın en bol olduğu kış aylarında hastalıklardan korunmak için haftada iki defa balık yemeye özen göstermelisiniz. Sunmare Restaurant ile birbirinden çeşitli balıkları taptaze tüketerek balık keyfinizi gerçekleştirebilirsiniz.


Ocak ayında hangi balıklar yenir başlıklı yazımızı da okuduğunuza göre kış aylarında tüketilmesi gereken balık çeşitlerini öğrenmiş oldunuz. Sırada şubat ayında hangi balıklar yenir yazımız var. Haydi gelin beraber okuyalım.


Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page