top of page

Aralık Ayında Hangi Balıklar Yenir?

Güncelleme tarihi: 25 Kas 2022

Aralık ayı, deniz suyunun soğuk olmasını bekleyen balıkların bol miktarda avlanılabileceği bir aydır. Özellikle Karadeniz Bölgesi balıkları, aralık ayında en lezzetli ve bol dönemlerini yaşarlar. Aralık ayında hangi balıklar yenir diye soranlar ise aşağıdaki balık türlerini rahatlıkla tüketebilirler.


Aralık ayında yenen balıklar: hamsi, istavrit, kefal, palamut, torik ve uskumru en taze halleriyle sofralarda yerini alıyor.


Aralık ayında yenen balıklar arasında yıldız ise hamsidir. Tuzlu suda yaşayan küçük bir balık türüdür. Lezzeti kadar besleyiciliği ile de ön plana çıkar. İstavrit balığı da hamsi gibi bol bulunur, ülkemizde her ay avlanabilir ancak en lezzetli dönemi yılın kasım ve şubat ayları arasıdır. Aralık ayındaki deniz soğukluğu sebebi ile eti yağlanır.


Kefal balığı, gözlere ve kas sistemine çok faydalıdır. A ve E vitamini bakımından da çok zengindir.


Aralık ayında hangi balıklar yenir sorusunun en gözde cevabı palamut ve familyası diyebiliriz. Palamut; uskumru ve torik balığını da içeren bir familyadandır. Bu familyanın çeşitleri bütün denizlerimizde görülür ancak en lezzetlileri Karadeniz ve Marmara’da avlanan türleridir. En lezzetli zamanları şubat ortalarına kadar devam etmektedir.


Birçok balığın en taze halinin bulunduğu dönem olması ile balık tercih edenlere çeşitli seçenekler sunuluyor. Bizde Aralık ayında hangi balıklar yenir sorusunu sizler için cevapladık. Sevdiklerinizle birlikte taze, bol çeşitli ve lezzetli bir sofrada güzel bir akşam yemeği isterseniz Sunmare’ye bekleriz.

Balık sezonunun en zengin zamanlarında hangi balık ne zaman yenir sorusuna cevap arıyorsanız sizler için hazırladığımız balık takvimi için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.


1.048 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page