top of page

Kasım Ayında Hangi Balıklar Yenir?

Havaların soğumaya başladığı kasım ayı, deniz suyunun soğumaya başlaması ile kış balıklarının arttığı bir aydır, bu sebeple de en merak edilenlerden biri Kasım ayında en çok hangi balıklar yenir oluyor. Balıkları mevsiminde tüketmek hem lezzet hem de balık neslinin devamı açısından çok önemlidir. İçerdiği omega-3, kalsiyum, magnezyum ve mineraller sayesinde de kış aylarında bağışıklığımıza büyük bir destek sağlıyor. Peki Kasım ayında hangi balıklar yenir?


Kasım ayının en lezzetli balıkları hamsi, istavrit, torik, palamut, kefal, uskumru ve çipura en taze halleriyle sofraları süslüyor.


Akıllara ilk gelen balık hamsidir. Ekim ayından itibaren tüketilir, kasım ayında daha yağlı olur ve daha bol bulunur. Balık sezonu başladığında hamsiden sonra akıllara ilk gelen balıklardan biri ise palamuttur. Kasım ayında sıcak denizlere göçünün İstanbul Boğazı çevresi dönemine denk gelir.


Bu ay torik akışının en yoğun olduğu zamandır. İstavrit, her mevsimde tüketilir ancak en lezzetli dönemi kasım ve şubat ayları arası olan balıktır. Kasım ayına deniz suyunun soğuması ile birlikte eti yağlanır ve lezzetlenir.


Ülkemizdeki tüm denizlerde yaşayan tuzlu su balığı olan kefal, bolca içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde beyin fonksiyonlarının korunmasına yardımcı olur.


Uskumru, Marmara denizinde yaşayan balıklardandır. Kasım ayında en yağlı ve en lezzetli haline ulaşır. Akciğer ve karaciğerin kendisini yenilemesinde önemli bir rol oynar. Bu sebeple, Kasım ayında hangi balık yenir sorusunun yanıtlarından biri uskumru balığıdır.


Birçok balığın en lezzetli olduğu dönem olması ile balıkseverlere çeşitli seçenekler doğuyor. Bu nedenle Kasım ayında hangi balıklar yenir sorusunu sizler için cevapladık. Siz de sevdiklerinizle birlikte taze, bol çeşitli ve lezzetli bir sofrada güzel bir akşam yemeği isterseniz Sunmare’ye bekleriz.


Balık sezonunun en zengin zamanlarında hangi balık ne zaman yenir sorusuna cevap arıyorsanız sizler için hazırladığımız balık takvimi sayfamızdan buradan ulaşabilirsiniz.

1.107 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page