top of page

Mayıs Ayında Hangi Balıklar Yenir?

Güncelleme tarihi: 5 Eyl 2022

Sağlıklı beslenen insanların bir numaralı tercihi elbetteki balıktır. Yüksek besin değerine sahip olan balığın içerisinde fosfor, kalsiyum gibi yüksek mineraller bulunmaktadır. Böylece sağlıklı beslenmek isteyenlerin ilk tercihi oluyor. Uzmanlar göre haftada en az 2 ya da 3 gün balık tüketiminin insan sağlığına yararlarından bahsediyorken akıllara gelen ilk soru Mayıs ayında hangi balıklar yenir?


Havaların ısınmasıyla birlikte insanlar sevdikleriyle, dostlarıyla buluşmaya başladı. Hal böyle olunca uzun ve keyifli sofraların tadı da bir başka oluyor. Bu sofralarda hem lezzetli hem de sağlıklı yemeklerin olmasını isteyenlerin aklına ilk gelen balık oluyor!


Peki mayıs ayında hangi balıkları yenir? Mayıs ayı çeşitlilik açısından en fazla olan aylardan biridir. Mayıs ayında deniz canlıları ve balıklar denizlerde bolca vardır. Bu yüzden mayıs ayında sofralara misafir olan balıklar çeşitlidir.


Mayıs ayında gümüş balığı, levrek, mercan, kaya balığı mezgit, mersin gibi balıkları tüketmeye devam edebilirsiniz. Bu balıkları lezzetini mayıs ayında korumaktadır. Yeni lezzetlere geçmek isteyenler için ise barbun, tekir, dil balığı, kılıç balığı, iskorpit gibi balıkları tüketmek iyi bir seçenektir.


Mayıs ayında kış balıklarını tüketmek pek önerilen bir durum değildir. İstavrit, hamsi, palamut gibi kış aylarının balıkları yağını kaybeder. Böylece balığın lezzetini kaybetmiş olur. Bu yüzden mayıs ayında tüketilecek balıklar arasında değildir. Ancak mayıs ayında kalkan yemeye devam edebilirsiniz. Kalkan besin değerlerini ve yağını korumaya devam eder.


Bu yazımızda sizlere balık ayında yenilebilir ve yenilmesinin pek tavsiye edilmeyen balıkların ne olduklarından bahsettik. Yazımızı beğendiyseniz sizleri Sunmare ‘de mayıs ayındaki en birbirinden lezzetli balıkları deneyimlemeye bekliyoruz. Merak edenler için tüm yılın balık takvimi de burada, inceleyebilirsiniz.


Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page