top of page
  • Yazarın fotoğrafıSunmare

Temmuz Ayında Hangi Balıklar Yenir?

Güncelleme tarihi: 5 Eki 2022


Sıcak yaz aylarının gelmesiyle birlikte insanların tükettiği besinlerde haliyle azaldı. Hem azaldı hem de daha hafif besinler tüketmeyi tercih etmeye başladılar. Bu yüzden besin değeri yüksek gıdalar tüketmeye özen gösteriliyor. Hem besin değeri yüksek hem de lezzetli besinler denince akla ilk gelen balıktır tabiki de. Ancak balık tüketilirken zamanında tüketmekte bir o kadar önemlidir besin değerleri açısından. O zaman akla ilk gelen soru temmuz ayında hangi balıklar tüketilir? oluyor. O zaman gelin bu sorumuza birlikte cevap arayalım.


Temmuz ayı, balık çeşidinin en az olduğu aylardan biridir. Ama yine de bu ay da çok lezzetli balıklar vardır. Peki bu balıklar nelerdir? Temmuz ayında hangi balıklar tüketilir?

Maydanozlu Karides Tabağı
Temmuz Ayında Tercihlerimiz

Temmuz ayının balıkları; çinekop, sarıağız, akya, orkinos, traça, sinarit, kaya balığıdır. Bu ayda bu balıkların en lezzetli dönemleridir. Temmuz ayında istavrit çok lezzetlidir.Temmuz ayının en lezzetli balığı şüphesiz ki sardalya balığıdır. Sardalyayı Eylül ayının başına kadar rahatlıkla tüketebilirsiniz. Tam bir yaz balığıdır. Sardalya bu ay da en yağlı dönemindedir ve bu da lezzetine lezzet katar.


Bu ayda barbunya ve tekir lezzetini korur. Pavurya, ıstakoz bolca çıkan deniz ürünlerindendir.


Barbunya, Omega-3 yağ asitleri bakımından çok zengin bir balıktır. İçerisinde çeşitli vitaminleri barındırır ve protein yönünden de oldukça zengindir. Ufak bir tavsiye vermek gerekirse barbunyanın kızartması en lezzetli halidir.


Tekir balığı ise Türkiye’de bulunmasa dahil oldukça faydalı bir balıktır. Akciğerlerin yenilenmesinde etkin bir rol oynar. Kemik gelişiminde de etkilidir. Tekir balığını diyabet hastaları da rahatlıkla tüketebilir.


Bu yazımızda sizlere temmuz ayından hangi balıklar yenir ve bu balıkların özellikleri nelerdir onlardan bahsettik. Siz de yazımızı beğendiyseniz haziran ayında hangi balıklar yenir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


Yaz aylarının gelmesiyle balık sezonunu bitiremeyenler için hangi mevsimde hangi balık yenir sorusunun cevabını derlediğimiz balık takvimi için buraya tıklamanız yeterli.

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page