top of page

Haziran Ayında Hangi Balıklar Yenir?

Güncelleme tarihi: 30 Haz 2022

Yaz aylarının gelip havaların ısınmasıyla birlikte insanlar hem hafif hem de sağlıklı yiyeceklere yönelmeye başladılar. Hal böyle olunca balık listede ilk sırada yerini aldı. Birçok balık haziran ayında göç yapma döneminde ve yavru haldedir. Ancak yine de en lezzetli hali haziran ayında olan balıklarda mevcuttur. Balıkları mevsiminde ve taze olarak yemek çok önemlidir. Balık türlerinin çeşitliliği korumak ve nesillerinin tükenmemesini sağlamak için yapabileceğiniz önemli tercihlerden biri yiyeceğiniz balıkları mevsiminde yemenizdir.


Peki haziran ayında hangi balıklar yenir? Gelin bu soruya birlikte cevap arayalım.Haziran ayında tezgahlar önceki aylara göre daha seyrektir. Yine de bu ayda çok lezzetli balıklar vardır. Mersin, mercan, sardalya, orkinos, orfoz, akya, kaya balığı bu ayın en lezzetli balıkları arasında yerini alır.


Akya balığı, kemikli bir balık türüdür. Eti lezzetlidir. Genellikle akya balığının kafasından çorba yapılır. Etinden ise tava kızartma yapılarak yenmesi tavsiye edilir.


Kaya balığı, tutulması kolay ve çeşidi bol bir balık türüdür. Eti beyaz bir balıktır. Çorba ve kızartmalarda kullanabilen bir balıktır.


Sardalya, bol bulunan bir balıktır. En lezzetli zamanı haziran ayı olmasada yine de yenebilir.


Orkinos, ton balığı olarak da bilinir. Yaz ayları üreme aylarıdır.


Bu yazımızda sizlere haziran ayında hangi balıklar yenir ve bu balıkların özelliklerinden bahsettik. Sizde yazımızı beğendiyseniz haziran ayında lezzetli kaya balığından güzel bir çorba yapmak isterseniz balık çorbası nasıl yapılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


Avlanma yasağının bitmesiyle çeşitlerin bollaştığı sezonu balıklarını merak edenler için balık takvimi sayfamızdan takip edebilirsiniz.


102 görüntüleme0 yorum

Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page