top of page
  • Yazarın fotoğrafıSunmare

Ağustos Ayında Hangi Balıklar Yenir

Güncelleme tarihi: 5 Eki 2022

Sağlık açısından oldukça önemli olan balık tüketimi Ağustos ayında balık severleri sevindirir. Çünkü kısır dönem bitmiş ve çeşitliliğin arttığı döneme girilmiş olur. Peki Ağustos ayında hangi balıklar yenir? Bu yazımızda Ağustos ayında yenilecek balıklara değineceğiz.


Uzmanlar tarafından haftada en az 2 kere tüketmemiz gereken balık beslenme düzenimizde mutlaka olmalıdır. Her ay balık sezonunda farklı balıklar tutulmaktadır. Hepsi sağlığımız açısından önemli besin değerlerine sahip olsa da önemli olan balığı zamanında tüketmektir.


Peki Ağustos ayı balıkları hangileridir? Ağustos ayında çinekop, sarıağız, sarıkanat, orkinos, sinarit, kaya balığı, istavrit, lüfer, palamut tüketilir.

Limonlar ile Servis Edilen İyi Pişmiş Balık
Ağustos için En Uygun Balık Seçimleri

Lüfer ve palamut Ağustos ayında tezgahlardaki yerini almıştır. Lüfer ülkemizdeki denizlerde yaşayan en lezzetli balıklardan biridir. Tüm dünyada avlanabilen bir balık türü olsada İstanbul Boğazı ve çevresinde avlanan lüferler daha yağlı ve lezzetli olmaktadır. Bu yüzden de boğazın efendisi olarak bilinir. Palamut ise ülkemizde akla ilk gelen balıklardandır. Besleyiciliği yüksek olan palamut, halk arasında en çok tüketilen balıklardandır.


Bu dönemde sardalyada rahatça tüketilebilecek balıklar arasındadır. Ülkemizde bolca bulunan sardalya balığının en lezzetli dönemleri Temmuz Ekim arasıdır.


Halk arasında barbun olarak da bilinen barbunya balığı Ağustos ayının lezzetli balıkları arasındadır. Tekir balığının büyük hali ola


rak bilinir. Kırmızı ve pembe renklidir. Yuvarlak gövdeye sahip barbun pullu bir balıktır ve çok lezzetlidir.


Ağustos ayı genel olarak yaz aylarının durağan balık sezonunun ardından balık çeşitliliğinin arttığı, yeni balıkların tezgahtaki yerlerini almaya başladığı, balıkların lezzetine kavuştuğu bir aydır.


Bu yazımızda sizlere Ağustos ayında hangi balıklar yenir ve bu balıkların özellikleri nelerdir onlardan bahsettik. Siz de yazımızı beğendiyseniz temmuz ayında hangi balıklar yenir başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.


Yaz aylarının sonlarına doğru gelmesiyle birlikte balık sezonunu açmaya başlayanlar için hangi mevsimde hangi balık yenir sorusunun cevabını derlediğimiz balık takvimi için buraya tıklamanız yeterli.Son Yazılar

Hepsini Gör
bottom of page